Back

Ręczne kontra Cyfrowe Pomiary Drewna: Jak zaoszczędzić na kosztach

Zmiana codziennej rutyny i nauka adaptacji do nowych technologii zawsze wymagały pewnego wysiłku i uwagi. Czasami te zmiany wymagają za wiele, więc logicznym jest zadać tutaj pytanie - czy jest warto?


Podaliśmy przykładowe numery, aby pokazać, jak łatwo jest dokonać tej zmiany. 

Wybór pomiędzy cyfrowym a ręcznym pomiarem drewna z początku może wydawać się skomplikowany. Aby przejść przez proces zmiany musisz wiedzieć, czy zmiana na nowe technologie tak na prawdę się opłaci? Poniżej podsumuję, dlaczego tak naprawdę warto: 

Załóżmy na przykład stos (ładunek), który ma ok. 30 m³ i wysokiej jakości kłody tartaczne o standardowej długości 3 m. Aby uzyskać maksymalną cenę za drewno, osoba musi zmierzyć kłodę jedna po drugiej. Jeśli kłoda ma nieregularny kształt, musi być mierzona w najszerszej i najwęższej części i w ten sposób obliczona zostaje przeciętna średnica. 

Ręczny pomiar drewna 

Wszystkie średnice kłód muszą być zapisywane i zazwyczaj oznaczane są na papierze. Jest trudniej, gdy pada deszcz i papier staje się mokry. Aby uniknąć sytuacji w której kłoda mierzona jest dwa razy lub sytuacji w której kłoda zostaje pominięta, stosuje się oznaczenia sprayem. Osoba dokonująca pomiaru kłody przechodzi jednocześnie przez 3 procesy: pomiaru, znakowania, zapisu. Podczas pomiaru stosu, ktoś musi zabrać papier do biura, gdzie on / ona (lub ktoś inny w biurze) kompiluje raport z pomiarów. W sumie czasu spędzony na mierzeniu 30 m³ i sporządzaniu dokumentacji szacowany jest na około 45 minut.

Ręczny pomiar za pomocą zacisku cyfrowego 

Aby zakupić przeciętnie dobrą, działającą suwmiarkę trzeba zapłacić około 1,670 USD. W porównaniu do ręcznego pomiaru, mierniczy nie musi pisać średnic na papierze, ponieważ wszystkie dane są zapisywane cyfrowo. Mimo to, każda kłoda musi być mierzona i znakowana osobno, co jest czasochłonnym procesem. Suwmiarka jest zabrana do biura, a dane przenoszone są na komputer. 

Całkowity czas spędzony na pomiarze i przesyłaniu danych wynosi około 30 minut.

Cyfrowy pomiar drewna

Cyfrowy pomiar przyspiesza proces, umożliwiając mierzenie stosu w ciągu 2-5 minut. Mierniczy powinien użyć odniesienia (1 m taśmy pomiarowej), wykonać zdjęcie stosu i wstawić dane. Nawet jeśli stos ma złe ułożenie lub niektóre kłody są w cieniu, pomiar może być poprawiony (kłody dodane / usunięte).

Dane są przechowywane w module pamięci masowej, a do wykonania raportu pomiarów potrzebne są jedynie dwa kliknięcia.

Proste.

Porównanie kosztów.

Koszty pracy: pomiary ręczne vs cyfrowe 

Przyjrzyjmy się kosztom związanym z procesami. Średnie wynagrodzenie drwala na godzinę zmienia się w zależności od kraju: w Europie wynosi od 5-25 EUR, w Stanach Zjednoczonych, 23,76 USD według amerykańskiego Biura Statystyki Pracy. Ustalmy, że średnia europejska wynosi 15 EUR (łącznie ze wszystkimi podatkami), a w USA 23 USD. Oznacza to, że aby zmierzyć stos i skompilować raport z pomiarów wynoszący 30 m³ kosztuje 11,25 euro w Europie i 17,25 dolarów w USA.

Jeśli zainwestowałeś w cyfrowy zacisk (cykl życia do 5 lat) sumę 1670 USD, bezpośrenie koszty pracy związane z pomiarem jednego stosu wyniosły 7,5 EUR w Europie i 11,5 USD w USA. Po zakupie musisz wziąć pod uwagę dodatkowe koszty kalibracji, którą trzeba wykonać po pewnym czasie, aby wszystkie średnice były prawidłowe.

Jeśli korzystasz z aplikacji Timbeter, koszty za pomiar to 2-3 euro, w zależności od pakietu. Jeśli korzystasz z abonamentu miesięcznego, koszt wynosi 150 EUR na urządzenie, a liczba pomiarów jest nieograniczona. Porównując liczby, nawet kupując pakiet oparty na ilości zdjęć, oszczędności wzrosną co najmniej 3,75 razy w UE i 4,83 razy w Stanach Zjednoczonych.

Są to tylko bezpośrednie koszty.

Wyobraź sobie, że nieprawidłowo wprowadzono liczby, niektóre dokumenty zostały utracone, plik nie został zapisany prawidłowo lub wystąpiły pewne błędy obliczeniowe. Jak długo trwa wykrycie przyczyny błędu?

Lub co ważniejsze, weź pod uwagę sytuacje, w których nie ma zgody po stronie kupującego / sprzedającego? Jak rozwiązać tę sytuację - prawdopodobnie trzeba ponownie zbadać stos? To znowu wymaga czasu i nie gwarantuje pozytywnego wyniku.

Koszty sprzętu

Ręczny pomiar drewna wymaga zakupu sprzętu. Suwmiarki, chociaż mogą różnić się ceną, to przeciętna, poprawnie działająca, może kosztować około 1,670 USD. Możesz też użyć taśmy pomiarowej kosztującej około 69 USD. Podsumowuąc, koszty zakupu sprzętu mogą wynieść 69- 1670 USD.

Wykorzystanie rozwiązania cyfrowego nie jest związane z ponoszeniem kosztów wstępnych, ponieważ nie wymaga użycia żadnych urządzeń.

Końcowe przemyślenia

Podsumowując - jeśli chodzi o pomiary cyfrowe, jest to bezpośrednia oszczędność czasu spędzonego na pomiarze i papierkowej robocie. Nawet jeśli wziąć tylko jeden pomiar, możesz zmniejszyć czas i koszty nawet o 3,75 razy.

Użytkownicy Timbeter potwierdzają, że korzystając z programu Timbeter można łatwo podzielić się swoimi informacjami na temat przeprowadzonych pomiarów, a tym samym przyspieszyć cały proces sprzedaży i zarobić więcej pieniędzy w krótkim czasu.

Możesz poprawić procesy operacyjne i sprzedażowe, uruchamiając darmową wersję próbną lub obejrzeć demo online, aby zobaczyć jak działa Timbeter, klikając tutaj

If you like this, feel free to share!